Ficov darček

Autor: Martin Barto | 11.7.2012 o 14:02 | Karma článku: 20,76 | Prečítané:  6783x

Premiérom ohlásené zlúčenie súkromných zdravotných poisťovní so štátnou Všeobecnou zdravotnou poisťovňou (VšZP) zhorší zdravotnú starostlivosť: pacienti budú dlhšie čakať na operácie a zdravotné zákroky. V súkromných poisťovniach sú čakacie lehoty rádovo kratšie.

Kým bežní ľudia sa budú mať horšie, finančná skupina Penta dostane od vlády Roberta Fica štedrý „darček". Je totiž takmer nemožné objektívne oceniť hodnotu Dôvery. Akcionári sa rôznymi účtovnými operáciami pokúšajú hodnotu spoločnosti opticky zvyšovať. V predbežných údajoch o výsledkoch hospodárenia za rok 2011 napríklad vykázali zisk 9,5 milióna eur, ale po zverejnení definitívnej účtovnej uzávierky je to už 39 miliónov eur. Odkúpenie Dôvery štátom tak nemôže pre daňových poplatníkov dopadnúť dobre.

 

V skutočnosti sa hodnota Dôvery postupne znižuje. Dôvodom je napríklad aj zavedenie viacerých opatrení na objektívnejšie prerozdeľovanie vybraného poistného (napr. parameter chorobnosti poistného kmeňa - PCG). Odkúpenie Dôvery by teda znamenalo, že štát oslobodí jej akcionárov od čoraz menej lukratívneho zdravotného poistenia netransparentnou výmenou za stovky miliónov eur. Dokonca hrozí ešte horšia výmena poisťovne za podiely v lukratívnych firmách ako sú Telekom a SPP - keďže podľa premiéra by sa štát mal zbaviť niektorých spoločností, v ktorých vlastní podiely, no nemá ich pod kontrolou.

 

O tom, že akcionári Dôvery uvažujú o odchode z trhu už dlhší čas sa šepká už dlhšie, takže vláda im vlastne vychádza v ústrety a ešte to zaobaľuje do rečí o boji proti nim. Vytvorenie jedinej zdravotnej poisťovne by navyše spôsobilo vznik štátneho monopolu na nákup zdravotnej starostlivosti pre občanov. Zanikol by tlak na zvyšovanie kvality zdravotnej starostlivosti, zvýšilo by sa plytvanie, štátni úradníci by mohli svojvoľne rozhodovať o tom, ktoré zdravotnícke zariadenie prežije a ktoré nie.

 

Systém jednej zdravotnej poisťovne by za iných okolností mohol byť legitímny a mať svoje výhody. V dnešnom nastavení systému to však neplatí, pretože rozsah zdravotnej starostlivosti, hradenej z verejného poistenia, je taký široký, že prakticky nezostáva priestor na vytvorenie silnejšej konkurencie. Vytvorenie štátneho monopolu to iba zhorší. Bez silnejšej konkurencie pri nákupe zdravotnej starostlivosti tu nevznikne tlak na kvalitu zdravotnej starostlivosti pre pacientov.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Deti boháčov majú vlastnú sieť, stojí za ňou Slovák

Byť bohatým je nuda, keď vás nikto nevidí, tvrdí nová aplikácia určená pre deti bohatých.

SVET

Šoky, nefunkčné lepidlo a Trump. Ako Rakúsko už deväť mesiacov volí prezidenta

Z víťazstiev sa už tešili, rozhodne sa až teraz.

DOMOV

Stálicou maďarskej politiky na Slovensku je Bugár

Maďarskú menšinu reprezentujú od roku 1989 tie isté tváre.


Už ste čítali?