Zisk zdravotných poisťovní: Áno či nie ?

Autor: Martin Barto | 12.12.2012 o 15:43 | (upravené 12.12.2012 o 16:17) Karma článku: 12,05 | Prečítané:  1886x

Téma zisku súkromnej zdravotnej poisťovne je znova v popredí a debata o ňom podľa mojej mienky zabúda na niektoré fakty. Rád by som ich pripomenul.

 

Dnešný systém niekoľkých zdravotných poisťovní, ktoré však ponúkajú jeden-jediný produkt (na strane poistenia povinné zdravotné poistenie a na strane starostlivosti bezbrehé všetko pre každého), predstavuje vzácnu zmes spojenia všetkých nevýhod unitárneho i pluralitného systému. Zdravotné poisťovne v ňom fungujú len ako prerozdeľovači vybraného poistného. Nie je to teda poistenie, systém nikoho nemotivuje k šetreniu, ani k lepšiemu menežovaniu pacientov, ani k zvyšovaniu kvality poskytovanej starostlivosti. Naopak konzervuje sa korupčné prostredie a súkromné zdravotné poisťovne dostali možnosť na celom marazme participovať bez významnej pridanej hodnoty.

Preto snaha o zákaz zisku zdravotných poisťovní (a ich prípadné neskoršie vyvlastnenie) je atraktívna pre voličov. Tí sa môžu domnievať, že sa tým vyrieši väčšina problémov zdravotníctva. Opak je pravdou, pretože sa nevyriešilo nič.

Zisky súkromných zdravotných poisťovní počas troch rokov platnosti zákazu zisku zďaleka nedosahovali hodnôt, ktoré uvádzajú politici Smeru. Union bola v strate a spojený zisk Dôvery a Apolla osciloval okolo 20 mil. EUR ročne. Dovolím si tvrdiť, že veľká časť tohto zisku bola kvôli tomu, že súkromné zdravotné poisťovne mali a majú kmeň poistencov, ktorý je zdravší resp. chodí menej k lekárom ako poistenci štátných poisťovní. Zavedenie parametru chorobnosti do prerozdeľovania poistného od polovice tohto roku odviedlo cca 2-3 mil. EUR mesačne navyše zo súkromných poisťovní do štátnej. Navyše jedna zo zdravotných poisťovní patrí do skupiny, ktorá vlastní lekárne, zdravotné strediská, nemocnice, laboratória. Predpokladám, že pre túto skupinu nebol nijaký problém zakázaný zisk z poisťovne presunúť inam, tam kde sa dal vybrať.

Treba aj podotknúť, že táto skupina si však zisk z poisťovne vyviedla aj inou cestou a navyše veľmi dobre naplánovala a pripravila sa na právnu bitku so štátom ohľadne zisku i prípadného vyvlastnenia ...

Ako teda so ziskom zdravotných poisťovní ? Domnievam sa, že pluralitný systém zdravotného poistenia, ktorý ponúka rôzne typy povinného zdravotného poistenia ako aj pripoistenia, má nárok na určitú mieru zisku. Prečo ? Pretože zdravotné poisťovne na seba berú poistné riziko svojich poistencov rovnako ako komerčné poisťovne napr. pri povinnom poistení motorových vozidiel či havarijnom poistení. Zdravotné poisťovne musia mať istý kapitál, znalosti, technické prostriedky i zamestnancov, aby mohli svoje poslanie naplniť. Za to si zaslúžia istú odmenu v podobe zisku. Podobne ako iné spoločnosti podnikajúce v oblasti zdravotníctva - farmaceutické firmy, laboratória, vyšetrovacie zložky ako CT či MR, nemocnice apod.

Spoločenská objednávka však môže zisk poisťovní istým spôsobom podmieniť a obmedziť - podobne ako sa obmedzuje zisk spoločností, ktoré pôsobia monopolne či oligopolne. Existuje napr. možnosť definovať, že zisk sú ušetrené prostriedky zo správneho fondu plus istá odmena za každého poistenca plus istý podiel z ušetrených zdrojov fondu zdravotnej starostlivosti za podmienky, že sú vytvorené rezervy na všetky čakacie listiny a poisťovňa má nulové záväzky voči poskytovateľom zdravotnej starostlivosti. Možno tiež stanoviť, že celkový pomer čistého zisku voči celkovému kapitálu poisťovne nesmie prekročiť tento pomer, ktorý sa dosiahne v priemere napr. v poistnom odvetví.

Problematika zisku zdravotných poisťovní má teda riešenie, ktoré by bolo spoločensky prospešné, nikoho by nepoškodzovalo, naopak oproti súčasnému stavu by každý postupne niečo získal - občania kvalitnejšiu i efektívnejšiu zdravotnú starostlivosť, menej korupcie a zdravotníci lepšie ohodnotenie práce ako aj stabilnejšie prostredie.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Sagan či Hantuchová sa budú plateniu daní vyhýbať ťažšie

Ministerstvo chce zabrániť presunu ziskov.


Už ste čítali?