Slovensko na okraji dlhovej priepasti

Autor: Martin Barto | 22.1.2013 o 13:08 | Karma článku: 19,60 | Prečítané:  4210x

Čaro sviatkov sa už vytratilo (len pre telefónneho operátora stále trvá) a nastáva obvyklé januárové precitnutie a otázky - aký bude tento rok, bude sa nám dariť aspoň tak ako vlani ? Žiaľ, odpoveď znie - pravdepodobne nie. Rok 2013 bude veľmi ťažký a vláda svojimi krokmi urobila všetko pre to, aby to ľudia riadne pocítili.

Ak si vezmeme situáciu za hranicami našej krajiny - naši hlavní obchodní partneri mimo Ruska budú viac-menej stagnovať. To je hlavne prípad Nemecka, ktoré by malo rásť o mizivých 0,7%. Odhaduje sa, že Eurozóna ako celok zaznamená nebadateľný rast o 0,1%. Čo je však horšie, nikde nevidieť signály, že by sa situácia mohla obrátiť. Situácia v ťažko zadĺžených štátoch európskeho juhu sa zhoršuje. Napr. španielsky deficit za minulý rok bude na úrovni asi 9% HDP, čo znamená, že krajina vôbec nepokročila pri riešení svojho zadĺženia. Všetkých dlžníkov i celú eurozónu drží nad vodou Európska centrálna banka (ECB) svojím trvalým prísunom hotovosti bankám, ktoré môžu dávať ECB do zálohy dlhopisy týchto dlžnických krajín.

Samozrejme, istý čas sa takto získal. Chyba je, že sa zatiaľ nevyužil na reformy v krajinách južnej Európy. Je pochopiteľné, že tu pritom nejde ani tak o zníženie deficitu za každú cenu. Všetky tieto štáty zápasia s neefektívnosťou verejných výdavkov, korupciou, podvodmi, slabým výberom daní a predovšetkým nechuťou politickej triedy s tým rázne niečo urobiť. Pre našinca to nie je nič nové, len Slovensko sa zatiaľ nachádza vo vyššej časti tejto zostupnej špirály. Domnievam sa, že Grécko, Španielsko a ďalšie krajiny majú k dispozícii tento rok, aby odvrátili katastrofu. Trhy sú momentálne priaznivo naladené, no ak sa v priebehu niekoľkých mesiacov neukážu konkrétne kroky, ich postoj sa pravdepodobne zmení.

Nemecko čakajú voľby, na ktoré bude netrpezlivo čakať celá Únia, pretože až po nich sa pohnú dopredu ďalšie integračné projekty. Nemecko aj pri slabom raste vykazuje 4% rast vývozu, vyrovnané verejné rozpočty a rekordnú zamestnanosť.

Slovensko oproti tomu, napriek najvyššiemu rastu HDP v roku 2012 v Eurozóne zaznamenalo minimálny vzostup zamestnanosti, pričom tá od polroka klesá a klesá tiež počet zamestnancov v podnikoch s 20 a viac zamestnancami. V Estónsku s rastom o niečo nižším než nezamestnanosť už klesla pod 10%, pričom začiatkom roku 2010 bola takmer 20%. Dodávam, že Estónsko hospodárilo vlani s vyrovnaným rozpočtom. Nemecko i Estónsko išli cestou flexibilného zamestnávania, my sme náš Zákonník práce ešte viac znepružnili. Rovnako v snahe riešiť problematiku schodku verejných financií sa naša vláda vydala cestou vyššieho zdaňovania všetkých alternatív zamestnaneckého pomeru. To však v čase zníženého dopytu po produktoch a službách našej vývozne orientovanej ekonomiky neprinesie nijaké nové pracovné miesto. Daňové a odvodové kladivo tak neúprosne dopadlo na najmenších a najmenej organizovaných. Veľkí a organizovaní si nájdu rôzne cesty ako vyššie dane a odvody kompenzovať - napr. štátnou pomocou, zvýhodňujúcimi ustanoveniami v zákonoch, prenesením bremena na spotrebiteľov apod. Slovensko sa tak zaradilo ku krajinám, ktoré sa kvôli neochote politikov urobiť zásadné kroky pri potláčaní korupcie, zvýšenia efektívnosti výdavkov štátu, zlepšení výberu daní a špecificky u nás zásadného zlepšenia vymáhateľnosti práva,  dostali do rizika, že nesplnia očakávaný cieľ deficitu verejných financií. To môže v budúcnosti znamenať drahšie a menej dostupné pôžičky. Pritom iba zlepšenie výberu DPH, efektívnejšie verejné výdavky a potlačenie korupcie by nám umožnili hospodáriť ako Nemecko alebo Estónsko - teda prakticky bez ďalšieho zadlžovania. To sú príklady, ktorých by sme sa mali držať.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Sagan či Hantuchová sa budú plateniu daní vyhýbať ťažšie

Ministerstvo chce zabrániť presunu ziskov.


Už ste čítali?