Zlyhania vlády pokračujú – výber daní klesá

Autor: Martin Barto | 7.5.2013 o 8:00 | (upravené 7.5.2013 o 8:36) Karma článku: 26,89 | Prečítané:  7533x

Výber kľúčových daní - DPH, spotrebných daní a dane z príjmu právnických osôb sa v tomto roku oproti minulému roku nezvýšil. Pri rastúcej ekonomike to je pre Slovensko zlá správa: Efektívnosť výberu daní sa i naďalej zhoršuje. Svedčí o ďalšom z mnohých zlyhaní súčasnej vládnej garnitúry.

Téme výberu daní sa venujem dosť často, ale má to svoj dôvod. Ministerstvo financií sa snaží podsúvať názor, že fiškálna situácia sa zlepšuje, že aj keby nebolo dlhovej brzdy, tak je dlh pod kontrolou a všetko v poriadku. Zverejnené čísla k 30. aprílu však svedčia o opaku. Za prvé štyri mesiace tohto roku sa na týchto kľúčových daniach podarilo vybrať asi o 110 mil. EUR menej než v rovakom období vlani, napriek tomu, že sadzba dane z príjmov právnických osôb sa zvýšila. Výber ani jednej z týchto daní v roku 2013 neprekročil úroveň roku 2012.

Zjavne pokračuje trend zhoršovania efektívnosti výberu daní, ktorý sa začal prejavovať u DPH od roku 2006. V roku 2005 bola sadzba DPH 19% a vybraná DPH za tento rok činila asi 8,2% nášho HDP. Objem vybranej DPH závisí zhruba lineárne od domáceho produktu, takže pri nezmenenej sadzbe by mal byť podiel DPH na HDP približne rovnaký. Lenže u nás sa stalo niečo čudné, podiel DPH na HDP začal od roku 2006 klesať a vlani bol už len 6% napriek tomu, že sadzba v roku 2011 stúpla o jeden percentuálny bod na 20%. Tento fakt skúmala aj známa štúdia IFP MF SR.

Aprílové čísla teda ukazujú, že nové vedenia ministerstva financií a finančnej správy po roku nie sú vo výbere daní úspešnejšie než predchádzajúca garnitúra, ktorá údajne nezvládla prvú fázu projektu Unitas a spôsobila chaos a výpadky vo výbere daní. Nuž ako vidíme, výpadky sa dajú dosiahnuť aj bez veľkej pozornosti médií.

Pri tejto situácii, ktorá poukazuje na neschopnosť finančnej správy plniť si svoje základné úlohy, je úplne absurdné a nehorázne hovoriť o revízii fiškálnej brzdy, či o ďalšom zvyšovaní daní. Celkove, tejto vláde sa "darí" riešiť vlastné zlyhania ďalším zhoršovaním pomerov:

Nie sme schopní zabrániť masovým daňovým únikom a zadlženie štátu hrozí prekročiť 57% ? To nič, zmeníme pravidlá dlhovej brzdy a zvýšime dane.

Zhoršuje sa vymožiteľnosť práva a klesá konkurencieschopnosť Slovenska ? Zvládneme to úplatkami, vlastne stimulmi, vybraným podnikateľom

Nevieme alebo nechceme zvoliť nového generálneho prokurátora či predsedu NKÚ ? Urobíme také obštrukcie a zmeníme pravidlá tak, aby sa to nepodarilo bez spochybnenia ešte veľmi dlho.

Nezvládli sme veľké verejné obstarávania ? Výborne, zrušíme ho - ale tak, aby to nebolo jednoznačné, nech sa účastníci domáhajú odškodnenia na súdoch, však to v budúcnosti daňoví poplatníci všetko zaplatia.

Všetky tieto kroky vedú len k tomu, že občania a ich životná úroveň sa stávajú stále viac rukojemníkmi súčasnej vládnucej špičky a s ňou spriahnutých podnikateľov. Prečo ? Pretože kým štát nebude fungovať normálne, bez korupcie, kým sa nebude dať domôcť elementárnej spravodlivosti na súdoch, kým nebudú platiť pravidlá pre každého rovnako, dovtedy sa nebudeme mať lepšie, nebude viac práce a platy sa zvýšia len ak človek bude pracovať viac a intenzívnejšie. Všetci doplácame a budeme doplácať na zlyhania súčasných vládcov.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Sagan či Hantuchová sa budú plateniu daní vyhýbať ťažšie

Ministerstvo chce zabrániť presunu ziskov.


Už ste čítali?