Lepšie bývanie mladým rodinám

Autor: Martin Barto | 28.10.2013 o 13:43 | Karma článku: 5,80 | Prečítané:  1190x

Mladé rodiny s deťmi predstavujú budúcnosť Slovenska. Rodina je základom spoločnosti, a to aká bude nová generácia našich občanov závisí primárne od rodín, kde vyrastajú. Preto snahy každého, kto má starosť o budúcnosť našej krajiny, sa musia týkať mladých rodín, ich materiálnych i duchovných podmienok. My v hnutí Nová väčšina sme presvedčení, že v našej krajine sa pre mladé rodiny nerobí dosť. Preto prichádzame s programom Balíček pre šťastnejšiu rodinu - 5 riešení pre mladú rodinu.

Jedným z riešení je lepšie a dostupnejšie bývanie pre mladé rodiny. Vieme, že dostať sa k vlastnému bývaniu je pre mladé rodiny takmer neriešiteľný problém; pokiaľ nemajú za sebou podporu, napr. rodičov. Lacných obecných nájomných bytov je málo a ani výhľad do budúcnosti nie je priaznivý. Tie rodiny, ktoré potrebujú bývanie, sú tak odkázané na trh s bytmi a domami aj s jeho cenami. Vysoké ceny bývania nútia mladé rodiny, aby sa na dlhé roky zadlžili v komerčnej banke, pričom v prípade nejakých neočakávaných udalostí, môžu o svoje bývanie aj prísť.

Náš návrh chce lepšie využiť v prospech mladých rodín s deťmi štátnu inštitúciu - Štátny fond rozvoja bývania (ŠFRB). Aj za súčasných podmienok mladé rodiny síce môžu získať podporu - úver zo ŠFRB na kúpu bytu či domu, no len na kúpu (obvykle drahej) novej nehnuteľnosti priamo od stavebníka, a navyše nie vo výške celej kúpnej ceny - teda musia mať k dispozícii hotovosť vo výške 30% ceny. V dnešných podmienkach je takto výhodný úver zo ŠFRB pre drvivú väčšinu mladých rodín s deťmi nedostupný.

Súčasná podoba Zákona o ŠFRB pritom umožňuje niektorým skupinám občanov - odchovancom detských domovov a rodinám s členom, ktorý je zdravotne ťažko postihnutý, aby mohli podporu zo ŠFRB použiť na kúpu staršieho bytu či domu (teda lacnejšieho) a podpora môže dosiahnuť až 100% kúpnej ceny danej nehnuteľnosti.

Nová väčšina vo svojom návrhu chce, len to, aby mladé rodiny s deťmi do 6 rokov patrili do takto sociálne zvýhodnenej skupiny osôb. Navyše navrhuje, aby takto rozšírená skupina osôb mala ešte dve ďalšie zvýhodnenia - možnosť požiadať o pozastavenie splácania istiny úveru a o predĺženie splatnosti tohto úveru, a tiež priamo v zákone ustanoviť úrokovú sadzbu úveru pre túto skupinu osôb. Ide o to, aby tieto skupiny, ktoré patria k najviac sociálne ohrozeným, mali možnosť v odôvodnených prípadoch ťažkých životných situácií znížiť finančné zaťaženie svojich domácností bez toho, aby sa im zvyšovala istina úveru. To im dáva možnosť prekonať ľahšie takúto nepriaznivú situáciu a vrátiť sa potom k splácaniu svojho úveru. Stanovenie sadzby úveru na úrovni, za ktorú požičiava ECB komerčným bankám - čo je vlastne najnižšia sadzba, za ktorú sa požičiavajú peniaze, vytvára ďalšiu istotu pre dotknuté skupiny osôb.

Riešenie, ktoré ponúkame, môže efektívne pomôcť mladým rodinám a pritom nevytvára nijaké dodatočné požiadavky na verejné zdroje. Využíva súčasnú inštitucionálnu podporu bývania a len rozširuje existujúce výnimky. Nikoho nepoškodí, ale má šancu zlepšiť život mnohým.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Sagan či Hantuchová sa budú plateniu daní vyhýbať ťažšie

Ministerstvo chce zabrániť presunu ziskov.


Už ste čítali?