Lepšie bývanie mladým rodinám

Autor: Martin Barto | 28.10.2013 o 13:43 | Karma článku: 5,80 | Prečítané:  1188x

Mladé rodiny s deťmi predstavujú budúcnosť Slovenska. Rodina je základom spoločnosti, a to aká bude nová generácia našich občanov závisí primárne od rodín, kde vyrastajú. Preto snahy každého, kto má starosť o budúcnosť našej krajiny, sa musia týkať mladých rodín, ich materiálnych i duchovných podmienok. My v hnutí Nová väčšina sme presvedčení, že v našej krajine sa pre mladé rodiny nerobí dosť. Preto prichádzame s programom Balíček pre šťastnejšiu rodinu - 5 riešení pre mladú rodinu.

Jedným z riešení je lepšie a dostupnejšie bývanie pre mladé rodiny. Vieme, že dostať sa k vlastnému bývaniu je pre mladé rodiny takmer neriešiteľný problém; pokiaľ nemajú za sebou podporu, napr. rodičov. Lacných obecných nájomných bytov je málo a ani výhľad do budúcnosti nie je priaznivý. Tie rodiny, ktoré potrebujú bývanie, sú tak odkázané na trh s bytmi a domami aj s jeho cenami. Vysoké ceny bývania nútia mladé rodiny, aby sa na dlhé roky zadlžili v komerčnej banke, pričom v prípade nejakých neočakávaných udalostí, môžu o svoje bývanie aj prísť.

Náš návrh chce lepšie využiť v prospech mladých rodín s deťmi štátnu inštitúciu - Štátny fond rozvoja bývania (ŠFRB). Aj za súčasných podmienok mladé rodiny síce môžu získať podporu - úver zo ŠFRB na kúpu bytu či domu, no len na kúpu (obvykle drahej) novej nehnuteľnosti priamo od stavebníka, a navyše nie vo výške celej kúpnej ceny - teda musia mať k dispozícii hotovosť vo výške 30% ceny. V dnešných podmienkach je takto výhodný úver zo ŠFRB pre drvivú väčšinu mladých rodín s deťmi nedostupný.

Súčasná podoba Zákona o ŠFRB pritom umožňuje niektorým skupinám občanov - odchovancom detských domovov a rodinám s členom, ktorý je zdravotne ťažko postihnutý, aby mohli podporu zo ŠFRB použiť na kúpu staršieho bytu či domu (teda lacnejšieho) a podpora môže dosiahnuť až 100% kúpnej ceny danej nehnuteľnosti.

Nová väčšina vo svojom návrhu chce, len to, aby mladé rodiny s deťmi do 6 rokov patrili do takto sociálne zvýhodnenej skupiny osôb. Navyše navrhuje, aby takto rozšírená skupina osôb mala ešte dve ďalšie zvýhodnenia - možnosť požiadať o pozastavenie splácania istiny úveru a o predĺženie splatnosti tohto úveru, a tiež priamo v zákone ustanoviť úrokovú sadzbu úveru pre túto skupinu osôb. Ide o to, aby tieto skupiny, ktoré patria k najviac sociálne ohrozeným, mali možnosť v odôvodnených prípadoch ťažkých životných situácií znížiť finančné zaťaženie svojich domácností bez toho, aby sa im zvyšovala istina úveru. To im dáva možnosť prekonať ľahšie takúto nepriaznivú situáciu a vrátiť sa potom k splácaniu svojho úveru. Stanovenie sadzby úveru na úrovni, za ktorú požičiava ECB komerčným bankám - čo je vlastne najnižšia sadzba, za ktorú sa požičiavajú peniaze, vytvára ďalšiu istotu pre dotknuté skupiny osôb.

Riešenie, ktoré ponúkame, môže efektívne pomôcť mladým rodinám a pritom nevytvára nijaké dodatočné požiadavky na verejné zdroje. Využíva súčasnú inštitucionálnu podporu bývania a len rozširuje existujúce výnimky. Nikoho nepoškodí, ale má šancu zlepšiť život mnohým.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Boj proti establišmentu? Ako prežiť nápor terorizmu a fanatizmu

Kým panuje zmätok, je možné za teroristu označiť kohokoľvek, kto nám oponuje.

TECH

Miliardy ľudí čoskoro zažijú nevídanú klímu

Klimatická zmena prebieha nad zemou rýchlejšie ako nad oceánmi.

ŠPORT

Na Gire sa ukázali talenty i šprintér, ktorý bude trápiť Sagana

Najzaujímavejšie momenty stého ročníka Giro d'Italia.


Už ste čítali?