Silné reči, slabé skutky

Autor: Martin Barto | 3.3.2014 o 9:40 | Karma článku: 18,86 | Prečítané:  2845x

Predseda vlády Robert Fico bol v sobotu na návšteve v US Steel v Košiciach, hlavný dôvod bol s najväčšou pravdepodobnosťou ukázať sa pred voľbou prezidenta. Vyjadril sa aj k otázkam, ktoré sú pre košickú oceliarsku spoločnosť kľúčové, teda k ochrane ovzdušia a s ňou súvisiace snahy Európskej komisie znížiť emisie skleníkových plynov.

Fico doslova povedal, že táto statégia je v príkrom rozpore so snahou zvýšiť konkurencieschopnosť oceliarov na Slovensku a v regióne i so záujmami slovenskej vlády a že nemôžeme súhlasiť s cieľmi, ktoré Európska komisia navrhuje dosiahnuť. Premiér tiež oznámil, že chce v Bruseli zabojovať a že nám nejakí bruselskí úradníci nemôžu diktovať.

To je všetko pekné a keď premiér tvrdí, že Európska únia nemôže byť lídrom v ochrane životného prostredia a zároveň konkurovať iným regiónom, opakuje len to, čo NOVA hovorí už dlho. Problém je, že Fico a Smer jedno hovoria v Košiciach a inak konajú v Bruseli či Štrasburgu.

Začiatkom februára tohto roku Európsky parlament prerokoval a schválil správu o politikách v oblasti klímy a energetiky do roku 2030, ktorá vychádza zo spomínanej stratégie Európskej komisie. Za správu hlasovalo 341 poslancov, medzi nimi všetci piati poslanci za stranu Smer. Treba dodať, že niektorí ich súdruhovia z frakcie európskych socialistov hlasovali proti alebo sa zdržali hlasovania. Podobne ako naši europoslanci reprezentujúci opozičné strany, ktorí boli všetci proti. Len Smer podporil v Európskom parlamente stratégiu, ktorá je v príkrom rozpore so našimi záujmami.

Neviem ako chce premiér argumentovať v Bruseli. Všetky jeho argumenty však bude možné zmietnuť šmahom ruky zo stola poukázaním na toto hlasovanie. Som presvedčený, že premiér toto všetko vie a celá cesta do Košíc a silácke reči boli len predvolebným divadielkom na oklamanie ľudí a zamestnancov US Steel Košice, ktorí sa však môžu stať obeťami tejto dvojtvárnosti.

Fico hovoril s prezidentom US Steelu Košice aj o cenách elektrickej energie, ktoré sú u nás jedny z najvyšších v Únii a podkopávajú našu konkurencieschopnosť. Je to však jeho maslo na hlave a tiež jeho energetického mága, pána Holjenčíka. Podrobne a veľmi výstižne o tejto záležitosti napísal môj kolega Marcel Klimek. Výhovorky na konsolidáciu rozpočtu sú preto smiešne, pretože riešenie je poruke - prestať dotovať vybranú skupinu a znížiť distribučné poplatky. Ale to by chcelo prekročiť vlastný tieň...

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Boj proti establišmentu? Ako prežiť nápor terorizmu a fanatizmu

Kým panuje zmätok, je možné za teroristu označiť kohokoľvek, kto nám oponuje.

TECH

Miliardy ľudí čoskoro zažijú nevídanú klímu

Klimatická zmena prebieha nad zemou rýchlejšie ako nad oceánmi.

ŠPORT

Na Gire sa ukázali talenty i šprintér, ktorý bude trápiť Sagana

Najzaujímavejšie momenty stého ročníka Giro d'Italia.


Už ste čítali?