Silné reči, slabé skutky

Autor: Martin Barto | 3.3.2014 o 9:40 | Karma článku: 18,86 | Prečítané:  2938x

Predseda vlády Robert Fico bol v sobotu na návšteve v US Steel v Košiciach, hlavný dôvod bol s najväčšou pravdepodobnosťou ukázať sa pred voľbou prezidenta. Vyjadril sa aj k otázkam, ktoré sú pre košickú oceliarsku spoločnosť kľúčové, teda k ochrane ovzdušia a s ňou súvisiace snahy Európskej komisie znížiť emisie skleníkových plynov.

Fico doslova povedal, že táto statégia je v príkrom rozpore so snahou zvýšiť konkurencieschopnosť oceliarov na Slovensku a v regióne i so záujmami slovenskej vlády a že nemôžeme súhlasiť s cieľmi, ktoré Európska komisia navrhuje dosiahnuť. Premiér tiež oznámil, že chce v Bruseli zabojovať a že nám nejakí bruselskí úradníci nemôžu diktovať.

To je všetko pekné a keď premiér tvrdí, že Európska únia nemôže byť lídrom v ochrane životného prostredia a zároveň konkurovať iným regiónom, opakuje len to, čo NOVA hovorí už dlho. Problém je, že Fico a Smer jedno hovoria v Košiciach a inak konajú v Bruseli či Štrasburgu.

Začiatkom februára tohto roku Európsky parlament prerokoval a schválil správu o politikách v oblasti klímy a energetiky do roku 2030, ktorá vychádza zo spomínanej stratégie Európskej komisie. Za správu hlasovalo 341 poslancov, medzi nimi všetci piati poslanci za stranu Smer. Treba dodať, že niektorí ich súdruhovia z frakcie európskych socialistov hlasovali proti alebo sa zdržali hlasovania. Podobne ako naši europoslanci reprezentujúci opozičné strany, ktorí boli všetci proti. Len Smer podporil v Európskom parlamente stratégiu, ktorá je v príkrom rozpore so našimi záujmami.

Neviem ako chce premiér argumentovať v Bruseli. Všetky jeho argumenty však bude možné zmietnuť šmahom ruky zo stola poukázaním na toto hlasovanie. Som presvedčený, že premiér toto všetko vie a celá cesta do Košíc a silácke reči boli len predvolebným divadielkom na oklamanie ľudí a zamestnancov US Steel Košice, ktorí sa však môžu stať obeťami tejto dvojtvárnosti.

Fico hovoril s prezidentom US Steelu Košice aj o cenách elektrickej energie, ktoré sú u nás jedny z najvyšších v Únii a podkopávajú našu konkurencieschopnosť. Je to však jeho maslo na hlave a tiež jeho energetického mága, pána Holjenčíka. Podrobne a veľmi výstižne o tejto záležitosti napísal môj kolega Marcel Klimek. Výhovorky na konsolidáciu rozpočtu sú preto smiešne, pretože riešenie je poruke - prestať dotovať vybranú skupinu a znížiť distribučné poplatky. Ale to by chcelo prekročiť vlastný tieň...

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Píše Marek Maďarič

Len aby nás karanténa neprerástla (píše Marek Maďarič)

Vyháňať za okraj každého, kto sa mi nepodobá, nemá nič s demokraciou.

AUTORSKÁ STRANA PETRA SCHUTZA

Lučanský je pokračovaním Gašpara (týždeň podľa Schutza)

Koalícia ďalej pracuje na únose Slovenska na východ.


Už ste čítali?