reklama

Na ťažkú chorobu nemusíte byť sami

Choroba, hlavne tá náročná, vážna a komplikovaná patrí k tomu najťažšiemu, čo sa človeku môže v jeho živote stať.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Napriek tomu, že na Slovensku by mal mať zdravotnú starostlivosť zabezpečenú každý, všetci poznáme prípady, že pri ťažkej diagnóze je to bez dobrých kontaktov a známostí ťažšie. 

A ak ide o človeka s nízkym príjmom, ktorý je navyše živiteľom rodiny, znamená ťažká diagnóza aj zásadný výpadok zdrojov.

Aké má teda človek s náročnou diagnózou možnosti a práva? V tomto článku sumarizujem niekoľko najpodstatnejších rád, ktoré v kompletnej podobe nájdete na tejto stránke.

Zoberme si len takú mamičku, ktorá má školopovinné dieťa. Je naňho sama a ešte aj ťažko ochorela. Nemocnica je 50 kilometrov ďaleko. Ak jej príjem nedosahuje sumu životného minima pre dospelého a dieťa (348,13 eur), ocitla sa v hmotnej núdzi. V takomto prípade má nárok na viacero príspevkov, nielen na dávku v hmotnej núdzi. Je tu aj ochranný príspevok, aktivačný príspevok, príspevok na nezaopatrené dieťa a ďalšie.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Naša mamička nemá manžela, je s dieťaťom sama. Napriek tomu má možnosť, aby ju k lekárovi sprevádzal jej príbuzný (rodič, súrodenec, manžel alebo manželka súrodenca). Príbuzný, ktorý ju bude sprevádzať, dostane od lekára potvrdenie a zamestnávateľ je ho povinný na takýto účel uvoľniť a tento čas mu preplatiť.

Ak sa ukáže, že mamička má mieru funkčnej poruchy v rozsahu minimálne 50 %, má nárok na preukaz ZŤP a ruka v ruke s ním môže využiť množstvo kompenzácií, napríklad rôzne zľavy pri cestovaní, daňové úľavy, nemusí platiť koncesionárske poplatky a dokonca má nižšie odvody, ak sa zamestná.

Ak by jej zdravotný stav spôsoboval odkázanosť na prepravu osobným vozidlom, môže využívať cudzie vozidlo, napríklad taxík, a to na prepravu k pracovným, vzdelávacím, rodinným, či občianskym aktivitám. Na tento príspevok má nárok, ak jej príjem nepresiahne 1025,35 euro.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ak je naša mamička predsa len zamestnaná, nemusí sa pri vzniku choroby hneď báť o prácu. Ak by jej zdravotný stav nedovoľoval súčasnú prácu vykonávať, môže požiadať svojho zamestnávateľa na základe potvrdenia od lekára, aby ju preradil na vhodnú prácu.

Ak v živote mamičky existuje niekto, kto sa jej vie dočasne postarať o dieťa, mala by sa spýtať lekára, či ju odporučí na kúpeľnú liečbu. Môže sa stať, že spadá do jednej z dvoch kategórií pacientov. Ak má nárok na kúpeľnú starostlivosť, môže patriť medzi pacientov, ktorým sa prepláca aj ubytovanie a strava, alebo môže patriť medzi pacientov, ktorým sa prepláca iba liečba. Určite sa však netreba báť spýtať.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Slovensko je signatárom Európskej charty práv pacienta a to znamená, že je pre naše zdravotníctvo záväzná. V praxi, sa, bohužiaľ, veľmi neuplatňuje. Prečo? Pacienti často nevedia, že existuje, a nedožadujú sa jej dodržiavania. Zákonodarca síce na ľudí a pacientov myslel, keď Európsku chartu ratifikoval, ak o nej ale ľudia nevedia, nedožadujú sa jej dodržiavania, nedostane sa do života a lekári ju nebudú sami od seba rešpektovať. Ak nebudú lekári, a náš zdravotný systém pod tlakom pacientov, tak zdravotníctvo bude aj naďalej tam, kde je. Posun v kvalite zdravotníctva je preto aj v rukách pacientov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Práva pacientov podľa Európskej charty nájdete tu: http://www.udzs-sk.sk/prava-pacientov-podla-europskej-charty

Vyberám pre vás aspoň niektoré body:

Každý jednotlivec má právo na prístup ku všetkým informáciám, ktoré by mu umožnili aktívnu spoluúčasť pri rozhodovaní o svojom zdraví. Tieto informácie sú základnou podmienkou pred akoukoľvek procedúrou a liečbou vrátane účasti na vedeckom výskume. Lekár si musí urobiť čas a všetko vám vysvetliť. Nikto by sa preto nemal čo ostýchať sa pýtať a plná ambulancia, alebo plná nemocničná izba nie je dôvod, prečo lekára nezdržať a nepýtať sa. Môžete sa pýtať lekárov, svojej poisťovne, a žiadať aj druhý názor, ak máte pochybnosti o diagnóze a starostlivosti od svojho lekára.

Každý jednotlivec má právo byť ošetrený v krátkom a vopred určenom čase. Toto právo platí pre všetky fázy liečby. Toto je dôležité, aj keď je ťažké sa toho domáhať, najmä ak je človek chorý a oslabený. Ale je tu rodina a priatelia, ktorí by človeka mali v tomto podporiť a pomôcť mu.

Veľmi zaujímavé a dôležité je, že každý jednotlivec má právo na prístup k inovatívnym metódam, vrátane diagnostických metód v zmysle medzinárodných noriem, nezávisle na ekonomických alebo finančných okolnostiach.

Každý jednotlivec má takisto právo na dostatočnú náhradu škody v primerane krátkej dobe vždy, keď utrpí telesnú, morálnu či psychickú ujmu spôsobenú ošetrovaním alebo liečbou pri poskytovaní zdravotníckej starostlivosti. Toto by si mali osvojiť nielen pacienti ale aj súdy v zmysle súdnych prieťahov. Jedna vec je človeka odškodniť, druhá vec je odškodniť ho rýchlo.

Slovensko nie je najbohatší štát, ale je to štát so sociálnou sieťou, ktorá zahŕňa mnohé situácie. Ja som stručne vymenoval len niektoré z nich. Aby ste sa k pomoci však dostali, je potrebné poznať, na čo všetko máte nárok a ak to neviete, určite sa pýtajte. Nechcete predsa v najťažšom období svojho života prísť o niečo, čo vám právom patrí, či už je to hmotná kompenzácia alebo správna zdravotná starostlivosť.

Martin Barto

Martin Barto

Bloger 
  • Počet článkov:  67
  •  | 
  • Páči sa:  46x

Zanietený ekonomický analytik, bývalý viceguvernér Národnej banky Slovenska a bývalý člen Predstavenstva Všeobecnej zdravotnej poisťovne. Predseda predstavenstva bratislavskej burzy. Člen strany SaS. Výber a spracovanie tém vychádza z mojej praxe a stretávaním sa s vedúcimi predstaviteľmi politík (vrátane guvernérov centrálnych bánk, vedúcich regulačných orgánov a vysokých predstaviteľov ministerstiev financií) a vedúcimi predstaviteľmi finančného a potravinárskeho sektora. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

73 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

19 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu