Staráte sa o svoje zdravie? Plaťte menšiu zdravotku

Autor: Martin Barto | 20.3.2019 o 10:43 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  809x

Zdravotné poistenie, to je tá suma, ktorú každý mesiac platíte z hrubej mzdy vo výške 4%. Zároveň za vás zamestnávateľ odvádza ďalších 10%. 

Nazýva sa poistením, no nie je to poistenie v pravom slova zmysle. Skôr je to daň.  V súčasnosti sme v plne solidárnom systéme.

Jej výška totiž nie je stanovená na základe rizika vzniku choroby, ale od závisí od výšky vášho príjmu. Samozrejme, tento koncept ako celok nespochybňujem. Vážna choroba, či vážne zranenie, si nevyberá podľa príjmu, ale často vyplýva z vrodených predispozícií.

Niektorí z nás sú proste na niektoré choroby náchylnejší viac a niektorí menej. Je správne, aby sme do spoločného prispievali podľa našich príjmov. Je to podobný princíp ako pri dani z príjmu. Lepšie zarábajúci logicky prispievajú viacej.

Na druhej strane, naše zdravie nie je len v rukách našej genetiky. Sú faktory, ktoré vieme ovplyvniť sami. Už len z toho, že internet je plný rád, ako „zdravšie žiť“, ako sa „zdravšie stravovať“, môžeme dedukovať, že dopyt po týchto informáciách je obrovský a nemalá bude aj ochota populácie tieto rady nasledovať.

Samozrejme, že lifestylová príloha o dôležitosti konzumácie sezamu, a jeho následná kúpa by nemala byť rozhodujúcim faktorom, pri ktorom sa bude rozhodovať o výške sadzby zdravotného poistenia. Tieto kritériá musí stanoviť odborná verejnosť. Zníženú sadzbu zdravotného poistenia jednoducho musí dostať ten, kto sa o seba naozaj stará.

Otázka znie, ako odmeniť tých, ktorí sa starajú o svoje?

Osobne navrhujem, aby zníženú sadzbu poistného o 1 % dostal každý, kto splní 10 z 11 ukazovateľov. Tie môžeme rozdeliť medzi ukazovatele:

 • preventívneho charakteru,
 • zdravotné ukazovatele (BMI, krvný tlak, atď.)
 • ukazovatele životného štýlu (nefajčiar)
 • pravidelné darcovstvo krvi.

Ako by to technicky fungovalo?

Po absolvovaní preventívnej a pravidelnej stomatologickej prehliadky vám váš obvodný lekár elektronicky vystaví pre vašu zdravotnú poisťovňu potvrdenie, kde uvedie, či máte máte nárok na zníženie sadzby poistného.

Ako by tie kritériá mohli vyzerať?

 • Každoročná preventívna prehliadka (cukrovka, srdcovo-cievne ochorenia, ochorenia obličiek)
 • Preventívne onkologické prehliadky u tých, ktorých sa to týka (rakovina prsníka, maternice; hrubého čreva a prostaty)
 • Body mass index (hmotnosť v kg/(výška v metroch)2) < stanovená hranica
 • Darcovstvo krvi
 • Nefajčiar, alebo zanechal fajčenie, a nefajčil viac než 6 mesiacov
 • Krvný tlak pod stanovenou hranicou
 • Cukor v krvi pod stanovenou hranicou
 • Celkový cholesterol v krvi pod stanovenou hranicou
 • Absolvovanie dentálnej hygieny
 • Stomatologická preventívna prehliadka
 • Absolvovanie odporúčaných očkovaní (napríklad chrípka, tetanus, hepatitída a ďalšie)

Iste chápete, že toto je návrh, ktorý vo vzájomnej diskusii bude vyžadovať svoje doladenie. Mojim cieľom nie je povedať, že takto to bude a hotovo, ale začať debatu o tom, že tí, ktorí sa starajú o svoje zdravie by mali byť za to odmenení.

Mnoho z tých kritérií zahŕňajú najmä preventívne opatrenia a všetci dobre vieme, že prevencia je efektívnejšia ako samotná liečba. Nezabúdajme na to.

Druhá otázka je finančná stránka opatrenia. Ak by sme chceli do zľavy zo zdravotného poistenia zahrnúť spravodlivo ako zamestnancov, tak aj samoplatiteľov a SZČO, ktoré dohromady odvedú 1,7 miliardy eur, a povedzme, že 10 % z týchto ľudí by splnilo kritériá na bonus zo zdravotného poistenia, tak hovoríme o strate 177 miliónov ročne.

Dopady nie je jednoduché nateraz odhadnúť, ale suma približne 200 miliónov je pomerne pravdepodobná. Príjmovú stránku je ešte ťažšie naprojektovať. Časť finančných prostriedkov sa nám vráti cez DPH, ale koľko ľudských životov včasná diagnostika zachráni, je ťažko povedať. Náročné je tiež spočítať, koľko sa nám vráti tým, že o niečo zdravšia populácia nebude toľko maródovať.  

Zároveň je nevyhnutné dodať, že doplatky na lieky, či polovičná sadzba pre osoby so zdravotným postihnutím je hlavne sociálne opatrenie. A tie by mali byť financované zo sociálnej poisťovne, ktorej niektoré kapitoly sú prevádzkovom pluse (poistenie v nezamestnanosti). To je len jedna z možností, kde sa dá lepším manažovaním finančných tokov  vo verejnej správe nájsť finančné prostriedky.

Najdôležitejšie je, aby sme sa o tomto začali baviť. Nejak nám v krajine absentuje diskusia o tom, že zdravie si je nevyhnutné vážiť a že ako krajina takéto správanie jednotlivcov budeme oceňovať.

Týmto chcem otvoriť debatu o tom, že zdravotný stav máme z istej miery aj vo svojich rukách. Zdravotné poisťovne by mali svojim poistencom jasne vysvetliť, ako sa o zdravie efektívne starať a ukázať im, že sa im to vyplatí.

Aj takýmto krokom je možné vyvrátiť konšpiračné teórie o tom, že zdravotníctvo chce mať ľudí chorých, pretože na ich podlomenom zdraví profituje. Mali by sme začať s opačným prístupom: odmeňovať ľudí za ich snahu udržať sa v dobrom zdraví. A toto je jedna z ciest.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Minúta po minúte: Univerzita Komenského spustila historicky prvé online štátnice

Pribudlo 19 nových prípadov, na Spiši uzavreli päť osád.

Nové články môžete na SME.sk teraz čítať prvú hodinu zadarmo

Prémiový obsah SME.sk môžete teraz čítať aj bez predplatného.

PÍŠE RÓBERT CHOVANCULIAK

Zabudnite na rekordnú minimálnu mzdu

Do korony vstupujeme s nepoužiteľným Zákonníkom práce.


Už ste čítali?