reklama

Staráte sa o svoje zdravie? Plaťte menšiu zdravotku

Zdravotné poistenie, to je tá suma, ktorú každý mesiac platíte z hrubej mzdy vo výške 4%. Zároveň za vás zamestnávateľ odvádza ďalších 10%.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (8)

Nazýva sa poistením, no nie je to poistenie v pravom slova zmysle. Skôr je to daň. V súčasnosti sme v plne solidárnom systéme.

Jej výška totiž nie je stanovená na základe rizika vzniku choroby, ale od závisí od výšky vášho príjmu. Samozrejme, tento koncept ako celok nespochybňujem. Vážna choroba, či vážne zranenie, si nevyberá podľa príjmu, ale často vyplýva z vrodených predispozícií.

Niektorí z nás sú proste na niektoré choroby náchylnejší viac a niektorí menej. Je správne, aby sme do spoločného prispievali podľa našich príjmov. Je to podobný princíp ako pri dani z príjmu. Lepšie zarábajúci logicky prispievajú viacej.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na druhej strane, naše zdravie nie je len v rukách našej genetiky. Sú faktory, ktoré vieme ovplyvniť sami. Už len z toho, že internet je plný rád, ako „zdravšie žiť“, ako sa „zdravšie stravovať“, môžeme dedukovať, že dopyt po týchto informáciách je obrovský a nemalá bude aj ochota populácie tieto rady nasledovať.

Samozrejme, že lifestylová príloha o dôležitosti konzumácie sezamu, a jeho následná kúpa by nemala byť rozhodujúcim faktorom, pri ktorom sa bude rozhodovať o výške sadzby zdravotného poistenia. Tieto kritériá musí stanoviť odborná verejnosť. Zníženú sadzbu zdravotného poistenia jednoducho musí dostať ten, kto sa o seba naozaj stará.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Otázka znie, ako odmeniť tých, ktorí sa starajú o svoje?

Osobne navrhujem, aby zníženú sadzbu poistného o 1 % dostal každý, kto splní 10 z 11 ukazovateľov. Tie môžeme rozdeliť medzi ukazovatele:

  • preventívneho charakteru,

  • zdravotné ukazovatele (BMI, krvný tlak, atď.)

  • ukazovatele životného štýlu (nefajčiar)

  • pravidelné darcovstvo krvi.

Ako by to technicky fungovalo?

Po absolvovaní preventívnej a pravidelnej stomatologickej prehliadky vám váš obvodný lekár elektronicky vystaví pre vašu zdravotnú poisťovňu potvrdenie, kde uvedie, či máte máte nárok na zníženie sadzby poistného.

Ako by tie kritériá mohli vyzerať?

  • Každoročná preventívna prehliadka (cukrovka, srdcovo-cievne ochorenia, ochorenia obličiek)

  • Preventívne onkologické prehliadky u tých, ktorých sa to týka (rakovina prsníka, maternice; hrubého čreva a prostaty)

  • Body mass index (hmotnosť v kg/(výška v metroch)2) < stanovená hranica

  • Darcovstvo krvi

  • Nefajčiar, alebo zanechal fajčenie, a nefajčil viac než 6 mesiacov

  • Krvný tlak pod stanovenou hranicou

  • Cukor v krvi pod stanovenou hranicou

  • Celkový cholesterol v krvi pod stanovenou hranicou

  • Absolvovanie dentálnej hygieny

  • Stomatologická preventívna prehliadka

  • Absolvovanie odporúčaných očkovaní (napríklad chrípka, tetanus, hepatitída a ďalšie)

Iste chápete, že toto je návrh, ktorý vo vzájomnej diskusii bude vyžadovať svoje doladenie. Mojim cieľom nie je povedať, že takto to bude a hotovo, ale začať debatu o tom, že tí, ktorí sa starajú o svoje zdravie by mali byť za to odmenení.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Mnoho z tých kritérií zahŕňajú najmä preventívne opatrenia a všetci dobre vieme, že prevencia je efektívnejšia ako samotná liečba. Nezabúdajme na to.

Druhá otázka je finančná stránka opatrenia. Ak by sme chceli do zľavy zo zdravotného poistenia zahrnúť spravodlivo ako zamestnancov, tak aj samoplatiteľov a SZČO, ktoré dohromady odvedú 1,7 miliardy eur, a povedzme, že 10 % z týchto ľudí by splnilo kritériá na bonus zo zdravotného poistenia, tak hovoríme o strate 177 miliónov ročne.

Dopady nie je jednoduché nateraz odhadnúť, ale suma približne 200 miliónov je pomerne pravdepodobná. Príjmovú stránku je ešte ťažšie naprojektovať. Časť finančných prostriedkov sa nám vráti cez DPH, ale koľko ľudských životov včasná diagnostika zachráni, je ťažko povedať. Náročné je tiež spočítať, koľko sa nám vráti tým, že o niečo zdravšia populácia nebude toľko maródovať. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Zároveň je nevyhnutné dodať, že doplatky na lieky, či polovičná sadzba pre osoby so zdravotným postihnutím je hlavne sociálne opatrenie. A tie by mali byť financované zo sociálnej poisťovne, ktorej niektoré kapitoly sú prevádzkovom pluse (poistenie v nezamestnanosti). To je len jedna z možností, kde sa dá lepším manažovaním finančných tokov vo verejnej správe nájsť finančné prostriedky.

Najdôležitejšie je, aby sme sa o tomto začali baviť. Nejak nám v krajine absentuje diskusia o tom, že zdravie si je nevyhnutné vážiť a že ako krajina takéto správanie jednotlivcov budeme oceňovať.

Týmto chcem otvoriť debatu o tom, že zdravotný stav máme z istej miery aj vo svojich rukách. Zdravotné poisťovne by mali svojim poistencom jasne vysvetliť, ako sa o zdravie efektívne starať a ukázať im, že sa im to vyplatí.

Aj takýmto krokom je možné vyvrátiť konšpiračné teórie o tom, že zdravotníctvo chce mať ľudí chorých, pretože na ich podlomenom zdraví profituje. Mali by sme začať s opačným prístupom: odmeňovať ľudí za ich snahu udržať sa v dobrom zdraví. A toto je jedna z ciest.

Martin Barto

Martin Barto

Bloger 
  • Počet článkov:  67
  •  | 
  • Páči sa:  46x

Zanietený ekonomický analytik, bývalý viceguvernér Národnej banky Slovenska a bývalý člen Predstavenstva Všeobecnej zdravotnej poisťovne. Predseda predstavenstva bratislavskej burzy. Člen strany SaS. Výber a spracovanie tém vychádza z mojej praxe a stretávaním sa s vedúcimi predstaviteľmi politík (vrátane guvernérov centrálnych bánk, vedúcich regulačných orgánov a vysokých predstaviteľov ministerstiev financií) a vedúcimi predstaviteľmi finančného a potravinárskeho sektora. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu