Budúcnosť nášho zdravotníctva – päť technologických noviniek

Autor: Martin Barto | 5.4.2019 o 12:48 | (upravené 5.4.2019 o 13:06) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  887x

Pri pohľade na slovenské nemocnice či plné čakárne majú slovenskí občania niekedy pocit, že zdravotníctvo na rozdiel od ostatných odvetví ako keby niekde zaspalo. 

Občasné správy v médiách, že sa niečo dobré podarilo, nezmažú pocit, že zdravotníctvo zastalo v čase.

Nikto sa slovenskému pacientovi nemôže čudovať. Človek môže mať skutočne sledujúc valiace sa technické výdobytky súčasnosti pocit, že vývoj v zdravotníctve nenapreduje. Paradoxom je, že práve v zdravotníctve dochádza k jednému z najrýchlejších technologických pokrokov na svete.

Tento pokrok sa prelieva aj do slovenského zdravotníctva, aj keď viem pochopiť, že ho je ťažko vidieť skrz 40-ročné postele alebo 30-ročné omietky. Krásnym príkladom sú robotické operácie v Banskej Bystrici, kde napríklad vďaka nim môže aj menej skúsený chirurg robiť kvalitne operáciu, na ktorú by si pred pár rokmi trúfol len naozaj ten špičkový.

To však nie je jediný príklad.  Pozrime sa na päť technologických zmien v zdravotníctve, ktoré budú patriť v najbližšom desaťročí k tým najzásadnejším.

Umelá inteligencia

Ak by mali súčasní lekári držať krok s medicínskym výskumom, vyžadovalo by to od nich 160 hodín čítania týždenne. Tam nerátame ešte čas, ktorý by museli venovať tomu, aby vyhodnotili relevanciu prečítaných informácií a boli ich schopní aplikovať prakticky. Umelá inteligencia Watson od IBM, ktorá je schopná absorbovať informácie neuveriteľne rýchlo, by túto „vadu“ mala byť teoreticky schopná vykompenzovať. A výsledky sú viac než sľubné. Watson dokázal úspešne diagnostikovať rakovinu pľúc v 90 percentách prípadov, kým človek len v 50 percentách. Predstavte si teda budúcnosť diagnostiky a úspešnosť vyhodnocovania rôznych obrazcov, vzorov, či štruktúr umelou inteligenciou, ktorá má k dispozícii (“v hlave”) milióny záznamov a stanovených diagnóz. Pravdepodobnosť omylu je tak podstatne nižšia, pričom dôležité je si uvedomiť, že ten program sa učí, teda vytvára si nové súvislosti z daných informácií.

Rozšírená realita

Časom bude úplnou samozrejmosťou, že sa nebudete musieť nachádzať v tej istej nemocnici, ako váš chirurg, aby ste absolvovali operáciu. Toto už nie je sci-fi. To sa už nedávno stalo v Číne. Pacienta, ktorý sa nachádzal 3000 km od Pekingu operoval pekingský chirurg. A nešlo o hocijakú operáciu. Bola to operácia mozgu, počas ktorej lekár implantoval pacientovi s Parkinsonovou chorobou do mozgu čip, aby stimuloval aktivitu mozgu. Bolo to možné práve existujúcej infraštruktúre 5G siete, ktorá umožňuje taký robustný prenos dát, že lekár mal k dispozícii všetky potrebné informácie ihneď. Operácia bola vykonaná s presnosťou na mikróny. Pacient teda nemusel letieť do Pekingu, aby sa podrobil operácii.

Genetické vyšetrenia

So zmapovaním ľudského genómu sú genetické vyšetrenia stále sa rozširujúcim a prehlbujúcim spôsobom diagnostiky. Na Slovensku nie sú úplne bežnou a lacnou záležitosťou, no postupné zlacnenie vyšetrení tohto druhu v budúcnosti spôsobia, že čoraz viac ľudí bude mať informácie o tom, na akú chorobu má predispozíciu. Človek tak bude môcť chorobe predchádzať alebo jej rozvinutie oddialiť. Toto dostane preventívne prehliadky na úplne novú úroveň.

Okamžité vyšetrenia

Predstavte si toaletný papier, ktorý zistí okultné krvácanie hrubého čreva. Zachytí tak prvý príznak rakoviny tohto orgánu, ktorý inak môže ostať nepovšimnutý. Ide pritom o jednu z najrozšírenejších chorôb na Slovensku. Vyšetrenie, na ktoré sa netreba nijak špeciálne objednávať, a ktoré netreba nijak sofistikovane vykonávať. Urobíte ho počas bežnej činnosti.

Telemedicína

Slovensko má celkom značný problém so špecialistami, pričom v niektorých regiónoch ani nie sú. Vďaka telemedicíne môžete kopec konzultácií absolvovať na diaľku, pričom je možné stav konzultovať s viacerými odborníkmi. Rovno tak získate tzv. second opinion, čiže druhý názor odborníka. Nemusíte cestovať, máte prístup k špičkovým lekárom a systém automaticky prepošle výsledky vášmu lekárovi. Rovnako telemedicína umožní sledovať niektoré parametre chronických pacientov (napr. EKG, srdcový rytmus, či zloženie moču a krvi) a dopredu upozorňovať na možné problémy.

Svet sa tak rýchlo mení, komplikuje a vetví, že si nevieme ani predstaviť, akú podobu bude mať medicína v roku 2030. Vyzerá to však sľubne. Pri tvorbe verejných politík a nastavovaní financovania zdravotníctva by sme preto nemali zabúdať, že starostlivosť o zdravie môže byť o päť či desať rokov úplne inde ako teraz.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Termíny na očkovanie ostávajú, nemocnice ich nemôžu zaplniť

Nemocnice navrhujú, aby sa náhradníci prihlasovali cez portál korona.gov.

Dobré ráno

Dobré ráno: V Rusku sa zdvihla protestná vlna. Má sa Kremeľ báť?

V sobotu sa chystajú ďalšie protesty.


Už ste čítali?