Malá ochutnávka veľkej dobroty. Ste zvedaví?

Autor: Martin Barto | 6.6.2019 o 19:17 | (upravené 7.6.2019 o 9:19) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  673x

Pre viac ako rokom sme spolu s kolegami zo zdravotného tímu predstavili zdravotnú reformu strany Sloboda a solidarita s názvom 105xlepšie zdravotníctvo[1].

Tento dokument sme uviedli ako otvorený a vyzvali sme odbornú i laickú verejnosť, aby nám  dali k nemu pripomienky a názory.

Odvtedy sme absolvovali desiatky až stovky stretnutí s občanmi, zdravotníckymi pracovníkmi, pacientskymi organizáciami, expertami na verejné financie, zdravotnícku legislatívu, predstaviteľmi poisťovní, farmaceutického priemyslu, skrátka všetkými zainteresovanými v sektore zdravotníctva.

V marci sme usporiadali high-level konferenciu zástupcov všetkých zainteresovaných zložiek, kde sme im predstavili novú verziu našej reformy. Nasledovala intenzívna celodenná diskusia, zapracovali sme všetky pripomienky. Reformné dielo je dnes viac-menej hotové. Prichádza ale leto a preto sme sa rozhodli, že vám doprajeme kľud a našu reformu predstavíme v septembri. Obídeme s ňou opäť celé Slovensko. Rovnako ako s prvým vydaním.

Chceli by sme však ponúknuť malú ochutnávku toho, čo vás čaká:

  1. Pribudne nová kapitola o dlhodobej a následnej starostlivosti, kde chceme zjednotiť a zjednodušiť proces posudzovania zdravotného stavu a sociálnej odkázanosti. Odkázaný občan bude sám rozhodovať, kam pôjde jeho príspevok. Navrhujeme definovať nárok na úhradu z verejných zdrojov v tomto druhu starostlivosti. Chceme prijať opatrenia na definovanie a meranie štandardov kvality v zariadeniach a ich dôsledné vymáhanie. Naším cieľom bude tiež udržať odkázaných spoluobčanov čím dlhšie v domácom prostredí pri posilnení služieb domácej ošetrovateľskej služby, fyzioterapie, psychológie a asistenčnej služby[2].
  2. Výrazne chceme posilniť kompetencie a postavenie všeobecných lekárov, pretože ich pokladáme za rozhodujúcich v systéme. Súčasný rezidenčný program navrhujeme rozšíriť a zlepšiť motivácie absolventov medicíny, aby doň vstupovali.
  3. Zdravotné poisťovne budú kľúčovým manažérom pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti svojim poistencom, budú mať povinnosť zo zákona zabezpečiť potrebnú zdravotnú starostlivosť v danom termíne a vzdialenosti, a tak najmä minimalizovať nedôstojné a neprijateľné situácie s tzv. objednávaním pacientov v ambulanciách. Správne manažovanie poistencov bude nevyhnutnou podmienkou výberu regulovaného zisku zdravotnej poisťovne.
  4. Navrhneme posilniť práva a postavenie poškodených občanov pri sťažnostiach a konaniach o nesprávnom či neskorom poskytnutí zdravotnej starostlivosti.
  5. Pribudnú opatrenia, ktoré výrazne zlepšia postavenie absolventov medicíny pri vstupe do atestačných programov.
  6. Prichádzame s novým pojmom dlhová brzda nemocníc, ktorý sa inšpiroval dlhovou brzdou štátu a bude brániť opakovanému zadlžovaniu štátom vlastnených nemocníc. V dokumente bude detailný opis dlhovej brzdy s kritériami a opatreniami, resp. sankciami.
  7. Podporíme výstavbu novej Národnej nemocnice, ktorá bude špičkovou zdravotníckou i školskou inštitúciou v SR.
  8. Navrhneme, aby poisťovne mali možnosť poskytnúť svojim poistencom bonus z poistného pri splnení istých kritérií týkajúcich sa správnej životosprávy a životného štýlu[3]. Podobne budú môcť poisťovne bonifikovať tých poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, ktorí budú dlhodobo a udržateľne zlepšovať zdravotný stav poistencov.
  9. Chceme prijať princíp, aby sa opatrenia sociálnej politiky štátu nefinancovali cez zdravotné poistenie[4].
  10. Zameráme sa na zlepšenie informovanosti občanov o ochoreniach i poskytovaní zdravotnej starostlivosti rôznymi formami - napríklad videoportál o chorobách, hodnotenia poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, spôsoby objednávania a pod..

Mgr. Janka Cigániková, MBA

Ing. Martin Barto, CSc.

[1] https://www.flipgorilla.com/p/25441453291342217/show

[2] https://barto.blog.sme.sk/c/507278/starneme-a-tato-casovana-bomba-nie-je-len-o-dochodkoch.html

[3] https://barto.blog.sme.sk/c/504913/starate-sa-o-svoje-zdravie-platte-mensiu-zdravotku.html

[4] https://barto.blog.sme.sk/c/508010/ufinancujeme-nase-zdravotnictvo-v-buducnosti.html

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Premiér obchádza ministerstvo, Gröhling by mohol Matovičov plán blokovať

Do Vianoc by mali otvoriť aj školu, kam chodia Matovičove dcéry.

Minúta po minúte: Vláda bude mimoriadne rokovať o školách

PCR testy na Slovensku odhalili už viac ako 111-tisíc nakazených.


Už ste čítali?