Ako zastaviť zbytočné úmrtia v našich nemocniciach?

Autor: Martin Barto | 18.7.2019 o 20:42 | Karma článku: 2,53 | Prečítané:  1270x

Neurochirurgická klinika LFUK a UNB na Kramároch existuje nepretržite od otvorenia nemocnice, čiže už viac než 50 rokov. Dlhodobo funguje ako vrcholové pracovisko na Slovensku a drží krok s poprednými pracoviskami v Európe.

Za tých viac než 50 rokov sa nazbieralo veľké množstvo skúseností, zručností nielen pri operačných výkonoch, ale aj v následnej starostlivosti o pacientov. Výsledky úspešnej liečby slovenských pacientov boli opakovane publikované vo svetových časopisoch.

Ako vieme, mozog je najzložitejší orgán v ľudskom tele a jeho prípadné poškodenie môže fatálne vplývať na náš zdravotný stav. Neurochirurgia je preto odbor, ktorý na to, aby dosahoval úspechy, vyžaduje veľké skúsenosti celého tímu odborníkov - od lekárov – operatérov,  anestéziológov a neurofyziológov, cez inštrumentárky a  ďalšie zdravotné sestry, logopédov a ďalších. Ide o ľudí, ktorých si dané pracovisko obvykle postupne vychová a vytrénuje. Na to je ale nutný dostatočný počet výkonov, preto je trendom v celom svete koncentrovať náročné operačné výkony do niekoľkých špičkových pracovísk. Správnosť tohto prístupu, ktorý inak velí zdravý rozum, potvrdzuje štúdia prezentujúca analýzu dát vyše 124 tisíc pacientov s primárnymi nádormi mozgu vedených v  kľúčovej americkej databáze National Inpatient Sample (NIS) publikovanej v oficiálnom časopise Európskej asociácie neurochirurgických spoločností - EANS (Nuňo a kol., 2012).

Najdôležitejšie zistenie tejto práce je, že pacienti operovaní v nemocniciach s nižším počtom výkonov počas hospitalizácie umierali podstatne častejšie - úmrtnosť pacientov v nemocniciach s najnižším počtom operácií bola takmer trojnásobne vyššia oproti nemocniciam s najvyšším počtom operácií. Úmrtnosť pacientov s nádormi mozgu teda významne klesala s rastúcim počtom výkonov.

 

Autori ďalej zistili, že dĺžka hospitalizácie bola najkratšia v nemocniciach s najvyšším počtom operácií- konkrétne 6,4 dňa oproti 8 dňom hospitalizácie v nemocniciach s nízkym počtom operácií. Tiež zistili, že centralizáciou výkonov je možné ušetriť finančné prostriedky v rádoch miliónov eur. 

Až do roku 2018 pôsobilo na Slovensku osem neurochirurgických pracovísk, pričom v Bratislave pôsobilo koncové pracovisko riešiace najkomplikovanejších dospelých aj detských pacientov z celého Slovenska –Neurochirurgická klinika LFUK a UNB na Kramároch. Jedným z rozhodujúcich faktorov, prečo sa výsledky liečby dostali na európsku úroveň, bol práve vysoký počet operovaných pacientov.

V rozpore s dlhoročnou praxou na Slovensku i zahraničnými trendmi, ako aj v rozpore s deklarovaným záujmom MZ SR o stratifikáciu zdravotnej starostlivosti, prišlo od roku 2018 k nepochopiteľnej fragmentácii neurochirurgickej starostlivosti. Z ôsmich pracovísk v SR ich počet narástol na 12, pričom v príprave je trináste v nemocnici Ružinov. Z týchto piatich nových pracovísk - sú dve súkromné (Michalovce a Medissimo Bratislava), jedno štátne patriace pod rezort vnútra (Nemocnica sv. Michala) a dve sú resp. budú štátne so zriaďovateľom MZ SR – detské Neurocentrum (zriadené) a najmä avizované nové neurochirurgické oddelenie v Nemocnici Ružinov. Na otázku prečo sa ide otvárať nové neurochirurgické pracovisko MZ nevedelo dať rozumnú odpoveď - najprv hovorili 24/7 prevádzke, potom o urgente druhého typu, ďalej o odchode veľkého počtu odborníkov z Kramárov a neskôr o raste výkonov v neurochirurgii. Všetky tieto argumenty sa ukázali ako falošné alebo nepravdivé.

V Bratislave sú teraz už štyri pracoviská, kde sa operujú nádory mozgu, rovnako a v Prahe a o jedno viac než vo Viedni.

Na porovnanie - počet neurochirurgií na Slovensku (12) už teraz presiahol ich počet v Rakúsku - 11, s takmer 9 miliónmi obyvateľov. Nateraz celkový plánovaný počet 13 neurochirurgií v SR už takmer dosahuje celkový spoločný počet 15 neurochirurgických pracovísk v Dánsku, Nórsku a Fínsku dokopy. Každá z týchto krajín má porovnateľný počet obyvateľov ako Slovensko, ale v každej z nich je len päť, no špičkových pracovísk.

Otázka je teda koho, a ako kvalitne, budú všetky tieto naše pracoviská operovať. Navyše, je známy kritický nedostatok sestier v celej UNB, tie pracujúce na neurochirurgickej klinike na Kramároch sú preťažené, majú veľmi veľa nadčasov (to však platí o veľkej väčšine pracovísk UNB), a čo je kľúčové, prioritná slovenská klinika kvôli nedostatku sestier nie je schopná využívať tretiu operačnú sálu a ide len na 2/3 kapacity. UNB pritom cestou ministerky tvrdí, že personál pre plánované pracovisko v Ružinove už má pripravený, no vzápätí odpovie na otvorený list zamestnancov neurochirurgie na Kramároch, ktorí požadujú urgentné doplnenie sestier a sanitárov, že žiadne sestry nemá.  

Na záver možno povedať, že výsledky spomínanej štúdie ukazujú, že jednoznačne hrozí, že časť neurochirurgických pacientov, ktorí v hlavnom meste SR umrú po operácii primárneho nádoru mozgu, umrú zbytočne, pretože boli operovaní na pracoviskách s nízkym počtom operačných výkonov a teda s menšou skúsenosťou celého tímu. Tento trend budú zrejme nasledovať aj pacienti s ďalšími neurochirurgickými diagnózami.  

 

Tento článok vznikol aj vďaka láskavej spolupráci MUDr. Andreja Šteňa, PhD., MPH

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

AUTORSKÁ STRANA SAMUELA MARCA

Neuveriteľná smola poslanca Fica (píše Samo Marec)

Buď sa obklopil ľuďmi, ktorí vo veľkom porušovali zákon, alebo to celé zastrešoval.

Plagiát odovzdal aj minister školstva Gröhling

Zaradil sa k politikom ako Andrej Danko či Boris Kollár.


Už ste čítali?