Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

4 spôsoby ako udržať lekárov a sestry (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

Hovoríme o reforme p.Zajaca?

Ak sa poriadne pozriete na svoje závery a na reformu ktorú Fico zastavil, tak uvidíte 90% zhodných intencií ktoré sa ale nuskutočnili a ani Vase návrhy vládna koalícia neuzná.
Ona je v plnej miere zodpovedná na stav zdravotníctva. Ibaže jej voliči to nevidia.
Nevidia to nehospodarne hospodárenie. Zrušené Zajacovky sa nahradili postatne vyššími poplatkami.
Akciovky a oddĺženie je neverending story.
Stratifikácia skončí na Ficovej stopke.
 
Hodnoť

Také krásne frázovité vety,

ale na lekárskych dverách furt gule, papier s 20mi menami predo mnou a pol dňa čakania, kým sa dostanem dovnútra, aby som dostal papierik a hajde na druhý koniec mesta do inej nemocnice a čakať druhý pol deň, potom odtiaľ s ďalším lístkom na ďalšie vyšetrenie s objednaním o mesiac a potom naspäť a znova čakať pol dňa v čakárni 20. v poradí, lebo som neprišiel o 6tej ráno sa zapísať do poradovníka.
 
Hodnoť

ako uz bolo povedane

prazdne blaboly. Pozrime sa napriklad na toto:
"Chceme v istom momente mzdy na základe dnešného systému zmraziť (teda každému by ostala mzda podľa predchádzajúceho systému) a od daného momentu by sa všetky zvyšovania platov udiali len podľa zásluh, na základe hodnotenia práce nadriadenými, podľa istých kritérií, ktoré by si dopredu dohodli zamestnávateľ a reprezentant zamestnancov."

Co konkretne - RVUs alebo outcome based alebo co?! A tak by sa dal analyzovat kazda jedna cast planu......

To sa lahko pisu frazy, aj Cigankovej to ide od ruky.
 
Hodnoť

Nezmysly.

1-Akciovky tu už boli.Výkony v zdravotníctve majú dumpingové ceny,každá akciovka sa položí za chvíľu.
2-Pokiaľ nedefinujete štandard,budú ľudia blúdiť ako bludní holandania po celej krajine od lekára k docentovi od docenta k profesorovi od MR po MR stále s tým istým problémom,lebo môžu.
3-Po 13 hodine lekári v nemocnici sú,ale klepkajú na strojoch a snažia sa písať-čo v každom normálnom svete robia 10 prstami sekretárky.Lekár je príliš drahá administratívna sila,ale na to ešte nikto neprišiel
4-tretinu pracovného času lekárov nikto neplatí,lebo parlament schválil,že lekári píšu všetky papiere,pečiatky a potvrdenia zadarmo a tých papierov a potvrdení kedže sú zadarmo pribúda a pribúda.Takže štátom nariadená denná charita,ktorá uberá z peňazí.
Atd,atd.
 

potom viac komercionalizacie

v zdravotnictve by nepomohlo ?
 

Komercionalizácia

by zrejme pomohla,len to by bolo druhé SNP.Benelux má 10% spoluúčasť,pacient platí keš u lekára aj v lekráni,následne dáva učty do poisťovni a do mesiaca ,aj skôr to má na účte ,ale -10%.To v podstate núti ľudí hľadať lacných lekárov a lacnejšie lieky a nebehať zbytočne po krajine.Stále si vravím,že špičkoví odborníci sú nezaplatiteľní,taký atestovaný radiolog v Brusseli má za sobotnú 12 hodinovú službu 800,0€ +. A v EU je ich tiež ako šafranu.Treba im uvoľniť ruky a dať možnosť pracovať na viacerých miestach,tak ako chirurgom.Čaká sa na operácie a pritom je skupina ľudí,ktorá čakať nechce a je ochotná platiť-prečo to neumožniť.Ak chceš ísť o týždeň v sobotu,dobre,zaplať lekára,personál,materiál aj prenájom sály....Ale nie nútením lekárov musíš....
Konečne pochopiť,že okydávaním lekárov dosiahnete len to,čo ste vlastne dosiahli.Ambulancie 60+-5.
 

+

vdaka za odpoved
 

 

V Beneluxe sa žije celkom dobre a na základné životné potreby dá človek pomerne málo. Ale čo by ste chceli u nás, aby si napríklad dieťa z detského domova keď sa zamestná za minimálnu mzdu zaplatilo v prípade nešťastnej náhody liečbu za stotisíc eur s tým, že o mesiac mu to štát z 90% vráti? No radšej sa nechá samého seba zomrieť, alebo niečo ukradne.

To nadštandartné zdravotné positenie a zjdenotenie prístupu v celej EU, o čom píšete nižšie by bolo fajn. Urobí sa véééééľľľľkáááá štúúdia, ktorý zo systémov je najviac muziky za najmenej/primerané penaize a zjednotí sa to. Lenže predpokladám, že niečo iné vyjde v krajinách, kde je málo lekárov, niečo iné, kde sú vysoké príjmy a isto by sme našli ešte iné faktory. Možno aj slnečný svit v Grécku versus polárna noc v Nórsku a tam viac zákazníkov psychiatrií. Z niektorej tej severskej krajiny niekto popisoval systém, keď pacient platil v mesiaci všetko do sumy napríklad 50€. Nad to možno časť a nad 100€ nič.

Každopádne tento blog mi pripadá celkom bezobsažný a nevenuje sa Tetám Ankám, ani 375 mil. € vyvezeným z Dôvery, ani krížovému vlastníctvu Penty časti zdravotníctva, čo inde v EU nemajú, nieto že by to malo aj fungovať.
 

Nikde som nenapísala

že by som to chcela u nás,v tejto krajine je to neprevediteľné,muselo by to dostať prijateľný rámec.Nikto v tejto krajine by nemal napr.na zaplatenie biologickej liečby,myslím že ani tí hore nie.Napísala som ako to funguje v Beneluxe a veľmi podobne vo Francii.Ale myslím že všetci súhlasíme,že nejaký štandardný rámec by to malo dostať,najhoršie je nespraviť nič a preto si myslím,že akýkoľvek krok ktorý niečo mení by sa mal v tomto momente podporiť.A zdravotníctvo dať nabok z politických hier-konečne-pretože ono Vám už padá na hlavu a ak celkom padne-čo sa asi stane-bude to vina všetkých politikov naprieč politickým spektrom od roku 1994.Všetkých.
 

Nezmysly sú nezmysly

Po tom, ako som si prečítal topku vašej pomýlenosti až priam demagógie ("bude to vina všetkých politikov naprieč politickým spektrom od roku 1994.Všetkých." - takže aj tých, čo nie sú v koalícii s gaunermi a nemajú šancu svojím hlasovaní niečo zmeniť??? Podľa mňa ste za to vinná aj VY, pretože ste nezabezpečili, že sú tam poriadny politici. A to Vaša zodpovednosť je za každého politika od roku 1994. Každého. ) som si prečítal aj Váš prvý príspevok tu a môžem Vám k tomu:

1. Akciovky sú problém, alebo dumpingové ceny? Zrušenie akcioviek bez zmeny cien za výkony by niečo vyriešilo?
2. Štandart, čo ako má byť nerieši čo sa kde bude riešiť. Nieje to len o štandardoch konkrétnych špecializácii, na ktorých sa už mimochodom pracuje, ale je to práve aj o tom delení špecializácie medzi jednotlivé zariadenia.
3. Áno, lekár na to častokrát sám nepríde, pretože jeho odbornosť je liečiť a nie manažovať racionálne svoju prácu. Podľa mňa sa má lekár okrem liečenia hlavne vzdelávať a až potom klepkať.
4. "parlament schválil,že lekári píšu všetky papiere,pečiatky a potvrdenia zadarmo a tých papierov a potvrdení kedže sú zadarmo pribúda a pribúda" Toto si myslíte, alebo tu máte na mysli len tie, ktoré nejdú do rúk pacienta a idú pre inštitúcie? To by teoreticky aspoň čiastočne mohol vyrišiť informačný systém, ktorý by to vypľul, ako pokladníčke večer uzávierku.
 

čím som Vás tak rozčúlila?

Mečiar v 1995 prijal zákon,že primárna sféra zákonom šla do sukromia/pediatri,obv.lekári,zubári a gynekologovia/Jeho Soboňa a spol dalo do obehu bodovník s dumpingovými cenami-kľudne to prerátajte,je to tak.Následne vzniklo milion poisťovní,ktoré financovali všetko možné len nie zdravotníctvo.Nasledoval Šagát,skončila Perspektíva v ktorej zostali peniaze lekárov naprieč Slovenskom,dostali to potom cez Zajacovho Veriteľa v 2005-no a Zajacove kroky.Následne Radičovej vláda-lekári mali toho dosť,riešilo sa to vojskom-no,no,no-čo si lekári dovolili-väčšina z nich je dnes preč.Potichu a v kľude.Následne Smer-no nechal to na voľný pád.
A mimochodom,to čo ja už nemusím ked nechcem je liečiť,takže klepať si môžem koľko chcem.Mám totiž toľko rokov,koľko lekári na väčšine ambulancií okolo Vás.
 

Aha

No už rozumiem. Vy mysllíte vládnuci politici a hovoríte všetci politici. A to je veľký rozdiel. A práve pre takéto reči, že všetci sú rovnakí, ale pritom myslíte len tých, ktorí si vlastnou hlavou zohnali najviac prachov na kampaň tu bežní ľudia majú aj tých,, čo prišli do politiky s ideálmi za rovnakých. čudujem sa Vám, pretože ste asi lekárka a tak podľa mňa by ste mali uvažovať racionálne.

Tie hádzania plášťov za Radičovej bolo sčasti dielo Fica so svojím lekárskym tojskym koňom. Aj jeho boj so zdravotnými poisťovňami, teda s tou najsavejšou je iba fiktívny a sám jej umožnil so svojími kumpánmi vyviezť 375 mil € v 2009, čomu vy hovoríte vyhniť. Vyhniť by to bolo, ak by so systémom nič nerobil, ale to bolo na základe zákona prijatého za jeho vlády.
 

Mečiar vládne?

Teraz?Bodovník,vyrátanie bodovníka bol Mečiar aj dumpingové ceny bol Mečiar,aj Perspektíva bol Mečiar-či vlastne Hampl a jeho Nové Slovensko vo voľbách 1998.Aj limity vznikli za Mečiara,v roku 1997.
Zajac začal dobre,absolutne krachujúce laboratoriá a zobrazovacie techniky sprivatizoval lebo už nič nefungovalo a na vyšetrenie Borelií sa čakalo pomaly pol roka.Co bolo logické,lebo nemocnice boli bez penazí a ked nejaké dostali mali na háku labáky a zobrazovaciu techniku,ratovali Jisky a kardio a onko.Ale boli v koalicii a zrejme sa zľakli reakcií,preto prestali.No a teda Radičová and spol nespravili nič za výdatnej pomoci médií lekárov len očiernili.A naštartovali dokončenie krachu,v čom sa úspešne cez Smer pokračuje doteraz.Takže na slove všetci trvám.
 
Hodnoť

Smola

slovensko je obklopene krajinami co maju tiez nedostatok v zdravotnictve. Napriklad momentalne je vo svajciarsku vyse 5000 volnych miest v zdravotnictve plus s rozdielom, priemerny plat sestier je 78000 frankov ( 72000 euro) az po plat gastro lekarov cez 500 000 frankov.
https://www.jobs.ch/en/salary/...
 

 

prečo asi? kde sú tí lekári? Pred 65 rokmi, keď moja mama, svojmu otcovi, môjmu dedovi, žijúcemu v Argentíne napísala, že ide študovať medicínu, tak jej napísal, že sa zle rozhodla, "lebo doktor je sluha a obchodník je pán". Dnes to platí 10 násobne a nielen v Argentíne. Za tých 65 rokov sa zmenilo hlavne to, že lekári v mnohých špecializáciách temer úplne stratili diagnostickú a terpaeutickú rozhodovaciu právomoc a autonómiu (tú im zobrali úradníci, zdravotné poisťovne, ekonomické manažmenty a politici) ale Hipokratovu prísahu stále skladajú a forenzna právna zodpovednaoť za pacienta je plne na lekárovi. Že je to problém deklarovala v roku 2018 World Medical Association DECLARATION OF SEOUL ON PROFESSIONAL AUTONOMY
AND CLINICAL INDEPENDENCE. Professional autonomy and independence are essential for the delivery of high quality health care and therefore benet patients and society.Professional autonomy and clinical independence describes the processes under which individual physicians
have the freedom to exercise their professional judgment in the care and treatment of theipatients without undue or inappropriate influence by outside parties or individuals. Priority setting and limitations on health care coverage are essential due to limited resources. Governments,
health care funders (third party payers), administrators and Managed Care organisations may interfere with clinical autonomy by seeking to impose rules and limitations. These may not respect evidence-based medicine principles, cost-effectiveness and the best interest of patients. Economic evaluation studies may be undertaken from a funder’s not a users’ perspective and emphasise cost savings rather than health outcomes.
 

Vzbudzuje to vo mne rozpory

Celkom rozporuplné krátke vyjadrenie, kde nemám istotu, kedy sa kto muslí. Napríklad na konci je user ako požívateľ, ale to nemusí byť len pacient, ale aj občan systému, prípadne jeden jej prvok a to zdravotná poisťovňa, alebo ministerstvo.
Impose ďalšie slovo s viac významami.

Chápem to dobre tak, že toto je vyhlásenie lekárov, že sa budú rozhodovať individuálne, ako sa ím zachce, čiže bez ohľadu na napríklad aspoň 3 roky zverejnené štúdie z ích oblasti a nazvú to profesionálna autonómia a nezávislosť? Veď aj sudca je nezávislý, ale rozhodnutia súdov v obdobnej veci majú byť obdobné. A čo ten štát, ktorý zriadzuje ministerstvo zdravotníctva za účelom zdravia populácie? Ten si všíma iba nákladovú zložku a cez poisťovne robí limity lekárom bez ohľadu na EBM, alebo bez ohľadu na profesionálny názor lekárov? Netvrdím, že systém je nastavený dobre, ale čo som pochopil mi vycháda horšie, ako teraz. Máme tu v zákone,a lebo vo vyhláške limitáciu, že rok života pacinta (kvalitného?) má cenu teraz niečo nad 30 tis. € a do tej sumy sa platí. Nad to môže zomrieť bez starostlivosti. Nikto to nepovie na plnú hubu, ale je to tak. A teraz tu prichádza na scénu práve tá EBM, ktorá pozná štatistické výsledky rôznych foriem terapie a úraduje. (A to niekedy sú štúdie štatisticky zle vyhodnotené zastaralými metódami, takže keď sa to prepočíta silnejším štatistickým testom, vyjde to naopak. :D)

Samozrejme, že lekári nechcú, aby to bolo ako v pesničke od bez ladu a skladu, kde je vinný vždy pilot( https://www.youtube.com/watch?... ), čiže v našom prípade lekár, ale systém, kde lekár nebude zodpovedať za nič len na základe tohoto je nespravodlivý k druhej strane - k pacientovi.
 
Hodnoť

chyba mi podstatne:

kolko by si mali pacienti doplacat za vykony, pripadne mat to vykryte komercnym pripoistenim
 

Zase si pomôžem

Beneluxom.Tým,že sa určí štandard sa zároveň uvoľnia ruky zdravotným aj komerčným poisťovniam aby pripoistili nadštandard.Môžete napr.za pripoistenie automaticky dostať nadštandard izbu a absolvovať neviemčo bez 10% atd atd.Je to len 10 euro mesačne a toto napr.rád dá zamestnávateľ,pretože si vie vyrátať že za 10 ečok poskytne benefit čo uprednostňujú ľudia pred-napr.dovolenkovými poukazmi.A ked nie tak 10 ečok nikoho až tak veľmi nezaťaží.Ked nechce,prposťovať sa nemusí.Ale variácií na poistenie je tam určite viac.Nemyslím,že by bol problém aby ktorákoľvek strana dala pokyn svojim bruselským europoslancom aby tieto veci zistili v celej západnej Europe,možno z toho niečo konštruktívne aj vzíde.
 
Hodnoť

 

Vseobecna zdravotna poistovna znizila platby vseobecnym pre dospelych - u mojej lekarky to robi 300-400€ mesacne menej. Pozdravujem ministerku, nech o tom vie, ked bude nabuduce dristat do kamier ...
 


Najčítanejšie


 1. Martin Borguľa: Ceny nehnuteľností stále rastú. Riešením pre ľudí budú štátne nájomné byty 234
 2. Věra Tepličková: SMER-SD upozorňuje na údajné praktiky SD a ... nič? 136
 3. Jozef Sitko: Aj nová lož poslankyne SaS provokovala premiéra 90
 4. Mišo Šesták: Keď urazíte Rusa alkoholom 81
 5. Věra Tepličková: Vážení Pán premiér 75
 6. Ľubor Bystrický: Logika podľa Igora M. 48
 7. Miroslav Galovič: Rátanie kamalások V. Niekedy sa veci vymknú z rúk. A nielen veci. A nielen z rúk... 47
 8. Martin Droppa: Snežný sen Borisa Kollára 46
 9. Jakub Pohle: Ako sa policajt a SISkár stretol s vybavovačom z pozadia SNS 34
 10. Jiří Ščobák: Ahoj Igor! Pokud budeš pokračovat s tím, co aktuálně děláš ... 32

Rebríčky článkov


 1. Jozef Kovalík: Zvony
 2. Ján Škerko: Úvahy o živote
 3. Štefan Vidlár: Uš je to tady, uš je to tady
 4. Július Kovács: Pozor na Hodžovom namestí dnes o 13.hod Kotlebovci!!! Neprovokujte ich ruškami !!!
 5. Roman Hutira: Čo sa 99% študentov nikdy nedozvie v škole?
 6. Marian Letko: Kollár je zrelý buď na uterák, alebo na odvolanie
 7. Jozef Kovalík: Údolie, ktoré dáva nádej
 8. Peter Biščo: Hlas, domestikovaný druh odnože Smeru.
 9. Stanislav Martinčko: Oholil prezident polície Lučanský ministerku vnútra D. Sakovú???
 10. Gabo Németh: Vietor vo vlasoch


Už ste čítali?